Druhá světová válka byla nejničivějším konfliktem v dějinách lidstva. Trvala téměř šest let, zasáhla každý kontinent a zanechala po sobě miliony obětí, zničená města a rozvrácené rodiny. 8. květen 1945 se stal symbolem jejího konce v Evropě – dnem, kdy nacistické Německo kapitulovalo a lidé po celém kontinentu mohli konečně doufat v mír. Tento den, známý jako Den vítězství v Evropě (VE Day), je dodnes připomínán jako jeden z nejvýznamnějších svátků 20. století.
Cesta ke kapitulaci: Poslední dny Třetí říše
V dubnu 1945 byla situace nacistického Německa beznadějná. Západní Spojenci postupovali hluboko do Německa, zatímco Rudá armáda obklíčila Berlín. 25. dubna se na řece Labe setkaly americké a sovětské jednotky – symbolické setkání, které předznamenalo blížící se konec války.
- dubna 1945 spáchal Adolf Hitler v berlínském bunkru sebevraždu spolu s Evou Braun. Vedení státu převzal velkoadmirál Karl Dönitz, který se pokusil vyjednat kapitulaci alespoň vůči západním Spojencům, aby chránil německé civilisty před postupující Rudou armádou.
- května 1945 podepsal generál Alfred Jodl v Remeši ve Francii bezpodmínečnou kapitulaci německých ozbrojených sil před Spojenci. Kapitulace měla vstoupit v platnost 8. května ve 23:01 středoevropského času.
- května 1945 proběhl ještě jeden podpis kapitulace v Berlíně, tentokrát za přítomnosti sovětských představitelů, jak požadoval Stalin. Dokument podepsal polní maršál Wilhelm Keitel. Boje ale na některých místech pokračovaly ještě několik dní – například v tzv. Kuronském kotli v Lotyšsku až do 10. května, v Praze do 11. května.
Oslavy a atmosféra VE Dne
Spontánní radost a uvolnění
Po letech strachu, bombardování, přídělového systému a nejistoty propukla v ulicích evropských měst spontánní radost. Lidé vycházeli do ulic, objímali se, tančili, zpívali a zdobili domy vlajkami a stuhami. V Londýně se před Buckinghamským palácem shromáždil více než milion lidí, kteří vítali krále Jiřího VI., královnu Alžbětu, princezny Alžbětu a Margaret i premiéra Winstona Churchilla. Právě Churchill v ten den v 15:00 oznámil v rozhlase konec války v Evropě a vyzval lidi, aby si připomněli oběti a nezapomněli na ty, kteří stále bojují v Asii.
„Toto je váš den. Je to Den vítězství v Evropě!“
– Winston Churchill, 8. května 1945
Princezny Alžběta a Margaret dostaly od rodičů výjimečné povolení připojit se inkognito k oslavujícím davům – budoucí královna to později označila za jednu z nejkrásnějších nocí svého života.
Oslavy v dalších zemích
- Francie: Paříž zaplavily davy, zněly zvony, lidé zpívali Marseillaisu, konaly se bohoslužby v katedrále Notre-Dame.
- USA: Prezident Harry Truman, který měl v ten den narozeniny, věnoval vítězství svému předchůdci Franklinu D. Rooseveltovi, jenž zemřel měsíc předtím. Na Times Square v New Yorku se shromáždily desetitisíce lidí.
- Austrálie a Nový Zéland: Oslavy probíhaly s časovým posunem, v Melbourne se sešlo 100 000 lidí před památníkem padlých.
- Sovětský svaz: V Moskvě se VE Day slavil až 9. května kvůli časovému posunu a stal se největším státním svátkem s vojenskými přehlídkami a ohňostroji.
Smíšené pocity radosti a smutku
Navzdory obrovské radosti byl VE Day i dnem smutku a vzpomínek. Miliony lidí oplakávaly ztracené blízké, mnozí vojáci a civilisté zůstávali v zajetí, válka v Asii ještě pokračovala. V Evropě zahynulo přes 40 milionů lidí, další miliony byly zraněny nebo vysídleny.
Příběhy lidí a zajímavosti VE Dne
Osobní příběhy
Britský důstojník Stuart Hills: Po vypuknutí oslav otevřel „osvobozené“ šampaňské, ale vzápětí ho přemohla vzpomínka na padlé kamarády a už nedokázal dál slavit.
Australan Lawrence Saywell: Pravděpodobně poslední Australan, který padl v Evropě – byl zabit 8. května 1945 při bojích s ustupujícími německými jednotkami v Česku, jen pár hodin před oficiálním koncem války. Jeho příběh je symbolem toho, že válka si vyžádala oběti až do poslední minuty.
Kuriozity a detaily
- V některých britských městech vypukly oslavy už 7. května, když se zpráva o kapitulaci rozšířila ještě před oficiálním potvrzením.
- I po podpisu kapitulace se ještě bojovalo – německá ponorka potopila 7. května dvě obchodní lodě u skotského pobřeží, v Praze a Lotyšsku pokračovaly boje ještě několik dní.
- Obyvatelé Normanských ostrovů, jediného britského území okupovaného Němci, se o osvobození dozvěděli až 8. května ráno. Churchill je v rozhlase zvlášť pozdravil a oznámil, že „naše drahé ostrovy jsou dnes také svobodné“.
Význam VE Dne a jeho odkaz
Nový začátek pro Evropu
Konec války znamenal nejen úlevu, ale i začátek obrovské obnovy. Evropa byla rozdělena na východní a západní blok, začala studená válka, ale zároveň vznikly nové instituce pro udržení míru – OSN, později Evropské společenství. Miliony lidí se vrátily domů, začala obnova měst a vesnic, návrat k normálnímu životu však trval roky.
Vzpomínka a varování
Den vítězství je příležitostí připomenout si hrdinství a oběť generace, která vybojovala mír, ale i varováním před tím, kam až může vést nenávist, totalita a válka. V mnoha zemích je 8. květen státním svátkem, jinde (zejména v postsovětském prostoru) se slaví 9. května. V Německu je tento den připomínán jako den osvobození od nacismu a začátek nové éry.
Tradice a připomínání VE Dne dnes
Ve Spojeném království a Francii je 8. květen státním svátkem, konají se vojenské přehlídky, vzpomínkové bohoslužby, kladení věnců a minuta ticha.
V Rusku a postsovětských zemích je 9. květen největším svátkem, doprovázený masivními vojenskými přehlídkami a ohňostroji.
Na Slovensku a v Česku je 8. květen Dnem vítězství nad fašismem, připomínají se padlí vojáci a civilisté, pořádají se pietní akty a kladení věnců.
V roce 2020, při 75. výročí VE Dne, byly oslavy kvůli pandemii COVID-19 omezené, ale mnoho zemí si tento den připomnělo alespoň symbolicky – projevy, online vzpomínkami a minutou ticha.
Shrnutí na závěr
8. květen je víc než jen historické datum. Je to den, kdy si připomínáme cenu míru, odvahu a oběť milionů lidí, kteří bojovali proti fašismu. Je to také výzva nezapomenout na minulost a chránit hodnoty svobody, demokracie a lidskosti i v dnešním světě.
Zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Victory_in_Europe_Day
https://www.bbc.co.uk/newsround/48201749
https://www.historic-uk.com/HistoryUK/HistoryofBritain/VE-Day/
https://www.iwm.org.uk/history/what-you-need-to-know-about-ve-day
https://anzacportal.dva.gov.au/commemoration/days/victory-in-europe
https://www.bbc.co.uk/newsround/articles/ckg25gwy635o
https://www.britishlegion.org.uk/get-involved/remembrance/stories/ve-day
https://www.bbc.co.uk/history/worldwars/wwtwo/veday_germany_01.shtml
https://en.wikipedia.org/wiki/End_of_World_War_II_in_Europe
Náhledový obrázek: Freepik