konec vojny
Tipy a triky

8. květen – Den vítězství nad fašismem: Příběh konce druhé světové války v Evropě

Druhá světová válka byla nejničivějším konfliktem v dějinách lidstva. Trvala téměř šest let, zasáhla každý kontinent a zanechala po sobě miliony obětí, zničená města a rozvrácené rodiny. 8. květen 1945 se stal symbolem jejího konce v Evropě – dnem, kdy nacistické Německo kapitulovalo a lidé po celém kontinentu mohli konečně doufat v mír. Tento den, známý jako Den vítězství v Evropě (VE Day), je dodnes připomínán jako jeden z nejvýznamnějších svátků 20. století.

Cesta ke kapitulaci: Poslední dny Třetí říše

V dubnu 1945 byla situace nacistického Německa beznadějná. Západní Spojenci postupovali hluboko do Německa, zatímco Rudá armáda obklíčila Berlín. 25. dubna se na řece Labe setkaly americké a sovětské jednotky – symbolické setkání, které předznamenalo blížící se konec války.

  1. dubna 1945 spáchal Adolf Hitler v berlínském bunkru sebevraždu spolu s Evou Braun. Vedení státu převzal velkoadmirál Karl Dönitz, který se pokusil vyjednat kapitulaci alespoň vůči západním Spojencům, aby chránil německé civilisty před postupující Rudou armádou.
  2. května 1945 podepsal generál Alfred Jodl v Remeši ve Francii bezpodmínečnou kapitulaci německých ozbrojených sil před Spojenci. Kapitulace měla vstoupit v platnost 8. května ve 23:01 středoevropského času.
  3. května 1945 proběhl ještě jeden podpis kapitulace v Berlíně, tentokrát za přítomnosti sovětských představitelů, jak požadoval Stalin. Dokument podepsal polní maršál Wilhelm Keitel. Boje ale na některých místech pokračovaly ještě několik dní – například v tzv. Kuronském kotli v Lotyšsku až do 10. května, v Praze do 11. května.

Oslavy a atmosféra VE Dne

Spontánní radost a uvolnění

Po letech strachu, bombardování, přídělového systému a nejistoty propukla v ulicích evropských měst spontánní radost. Lidé vycházeli do ulic, objímali se, tančili, zpívali a zdobili domy vlajkami a stuhami. V Londýně se před Buckinghamským palácem shromáždil více než milion lidí, kteří vítali krále Jiřího VI., královnu Alžbětu, princezny Alžbětu a Margaret i premiéra Winstona Churchilla. Právě Churchill v ten den v 15:00 oznámil v rozhlase konec války v Evropě a vyzval lidi, aby si připomněli oběti a nezapomněli na ty, kteří stále bojují v Asii.

„Toto je váš den. Je to Den vítězství v Evropě!“
– Winston Churchill, 8. května 1945

Princezny Alžběta a Margaret dostaly od rodičů výjimečné povolení připojit se inkognito k oslavujícím davům – budoucí královna to později označila za jednu z nejkrásnějších nocí svého života.

Oslavy v dalších zemích

  • Francie: Paříž zaplavily davy, zněly zvony, lidé zpívali Marseillaisu, konaly se bohoslužby v katedrále Notre-Dame.
  • USA: Prezident Harry Truman, který měl v ten den narozeniny, věnoval vítězství svému předchůdci Franklinu D. Rooseveltovi, jenž zemřel měsíc předtím. Na Times Square v New Yorku se shromáždily desetitisíce lidí.
  • Austrálie a Nový Zéland: Oslavy probíhaly s časovým posunem, v Melbourne se sešlo 100 000 lidí před památníkem padlých.
  • Sovětský svaz: V Moskvě se VE Day slavil až 9. května kvůli časovému posunu a stal se největším státním svátkem s vojenskými přehlídkami a ohňostroji.

Smíšené pocity radosti a smutku

Navzdory obrovské radosti byl VE Day i dnem smutku a vzpomínek. Miliony lidí oplakávaly ztracené blízké, mnozí vojáci a civilisté zůstávali v zajetí, válka v Asii ještě pokračovala. V Evropě zahynulo přes 40 milionů lidí, další miliony byly zraněny nebo vysídleny.

Příběhy lidí a zajímavosti VE Dne

Osobní příběhy

Britský důstojník Stuart Hills: Po vypuknutí oslav otevřel „osvobozené“ šampaňské, ale vzápětí ho přemohla vzpomínka na padlé kamarády a už nedokázal dál slavit.

Australan Lawrence Saywell: Pravděpodobně poslední Australan, který padl v Evropě – byl zabit 8. května 1945 při bojích s ustupujícími německými jednotkami v Česku, jen pár hodin před oficiálním koncem války. Jeho příběh je symbolem toho, že válka si vyžádala oběti až do poslední minuty.

Kuriozity a detaily

  • V některých britských městech vypukly oslavy už 7. května, když se zpráva o kapitulaci rozšířila ještě před oficiálním potvrzením.
  • I po podpisu kapitulace se ještě bojovalo – německá ponorka potopila 7. května dvě obchodní lodě u skotského pobřeží, v Praze a Lotyšsku pokračovaly boje ještě několik dní.
  • Obyvatelé Normanských ostrovů, jediného britského území okupovaného Němci, se o osvobození dozvěděli až 8. května ráno. Churchill je v rozhlase zvlášť pozdravil a oznámil, že „naše drahé ostrovy jsou dnes také svobodné“.

Význam VE Dne a jeho odkaz

Nový začátek pro Evropu

Konec války znamenal nejen úlevu, ale i začátek obrovské obnovy. Evropa byla rozdělena na východní a západní blok, začala studená válka, ale zároveň vznikly nové instituce pro udržení míru – OSN, později Evropské společenství. Miliony lidí se vrátily domů, začala obnova měst a vesnic, návrat k normálnímu životu však trval roky.

Vzpomínka a varování

Den vítězství je příležitostí připomenout si hrdinství a oběť generace, která vybojovala mír, ale i varováním před tím, kam až může vést nenávist, totalita a válka. V mnoha zemích je 8. květen státním svátkem, jinde (zejména v postsovětském prostoru) se slaví 9. května. V Německu je tento den připomínán jako den osvobození od nacismu a začátek nové éry.

Tradice a připomínání VE Dne dnes

Ve Spojeném království a Francii je 8. květen státním svátkem, konají se vojenské přehlídky, vzpomínkové bohoslužby, kladení věnců a minuta ticha.

V Rusku a postsovětských zemích je 9. květen největším svátkem, doprovázený masivními vojenskými přehlídkami a ohňostroji.

Na Slovensku a v Česku je 8. květen Dnem vítězství nad fašismem, připomínají se padlí vojáci a civilisté, pořádají se pietní akty a kladení věnců.

V roce 2020, při 75. výročí VE Dne, byly oslavy kvůli pandemii COVID-19 omezené, ale mnoho zemí si tento den připomnělo alespoň symbolicky – projevy, online vzpomínkami a minutou ticha.

Shrnutí na závěr

8. květen je víc než jen historické datum. Je to den, kdy si připomínáme cenu míru, odvahu a oběť milionů lidí, kteří bojovali proti fašismu. Je to také výzva nezapomenout na minulost a chránit hodnoty svobody, demokracie a lidskosti i v dnešním světě.

    Zdroje

    https://en.wikipedia.org/wiki/Victory_in_Europe_Day
    https://www.bbc.co.uk/newsround/48201749
    https://www.historic-uk.com/HistoryUK/HistoryofBritain/VE-Day/
    https://www.iwm.org.uk/history/what-you-need-to-know-about-ve-day
    https://anzacportal.dva.gov.au/commemoration/days/victory-in-europe
    https://www.bbc.co.uk/newsround/articles/ckg25gwy635o
    https://www.britishlegion.org.uk/get-involved/remembrance/stories/ve-day
    https://www.bbc.co.uk/history/worldwars/wwtwo/veday_germany_01.shtml
    https://en.wikipedia.org/wiki/End_of_World_War_II_in_Europe

    Náhledový obrázek: Freepik

    Mohlo by se vám také líbit...

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *